21 May

Вентиляція в приватному будинку.

В цій статті ми поговоримо про те, яка повинна бути система вентиляції в приватному будинку.

Як саме влаштована приточна та витяжна система вентиляції будинку?  В загальних рисах ми додатково разглянемо схему вентиляції будинку з  рекуперацією, види повітроводів для вентиляційних систем.

Давайте розглянемо як система вентиляції повинна бути встановлена в приватному будинку:

 • Проводимо розрахунок повітрообміну
 • Підбираємо січення повітропроводу
 • Обираємо тип системи вентиляції
 • Складається схема вентиляції
 • Визначаємо місце монтажу вентиляційного обладнання
 • Вибираємо місце забору свіжого та викид витяжного повітря, та місце, де власне будуть проходити повітропроводи

Огляд схем вентиляції: природня чи механічна.

Людині комфортно перебувати в приміщенні, де є свіже повітря, проте важливо, щоб температура повітря,і швидкість його руху були повільними – тим власне і зумовлений комфорт. Повітрообмін в приміщенні з примусовою (механічною) приточною вентиляцією ( тобто вентилятор  і на притоці і на витяжці) більший ніж в природній вентиляції . Це пов’язано з різноманітною для них нормованою об’ємною швидкістю руху повітря вентиляційній системі. Для механічної вентиляції вона складає 3-5 м3\годину,  для природньої ж 1м3/годину, тобто в 3 рази менше. Тому, система вентиляції яка має природню циркуляцію є більш комфортніша для людини.

Проте, є певні умови, без яких нам просто не обійтись без примусової вентиляції.

Річ в тому, що чим швидше повітря рухається по каналу, тим більше січення йому потрібно. Тобто, щоб пропустити однакову кількість повітря вентиляційний канал природньої вентиляції за своїми розмірами буде більше ніж у механічній.

Говорячи про витяжку, щоб пропустити 300м3 /год. Повітряний канал повинен бути 250*200мм, з механічною витяжкою. Проте,  можливість розмістити великий канал природньої витяжки в стінці є не завжди, а виносити його на фасад, або під стелю, або ж вздовж стіни не завжди естетично. Тому, в будинках з великою площею як правило необхідно встановлювати механічну витяжку. Яким би не був вид притоку та витяжки (природній або механічний), щоб повітря  без жодних перешкод рухалось по будинку від приточних пристроїв до витяжних, потрібно встановити перетікаючі решітки в дверях.

Правильно організоване перетікання повітря вважається тоді, коли найзабрудненіше приміщенням у ланцюгу руху повітря – буде останнє.

Саме по тій причині, витяжка монтується на кухні та в санвузлі. Або ж залишати простір між нижньою частиною дверей та підлоги мініму 20 мм. Відповідно якщо цього в дверях не буде, то система вентиляції  в будинку  вважатиметься  не працюючою. Окрім того, вам буде досить важко відчинити двері без цієї «вентиляційної решітки» яка веде в ванну з витяжним вентилятором який буде працювати (по причині надлишкового тиску).

Приплив повітря.

Чому відбувається приплив повітря, як зрозуміти, чи його достатньо для в вашому будинку, і які міри необхідно застосувати, щоб збільшити об’єм припливного повітря, про це ми будемо говорити далі.

Як ми вже говорили, що приплив повітря може відбуватись природнім способом та примусово.

Інфільтрація – єдиний приплив через нещільність зовнішніх огорож (зовнішні двері, стіни будинку, вікна).

Не секрет, що дерев’яні вікна,  мають високий рівень проникнення «свіжого повітря», (звісно, якщо не сучасні вікна).

Якщо говорити про невеликі площі – як правило квартири, об’єму повітря, якие проникає через щілини достатньо для мінімального забезпечення припливу свіжого повітря.

 

Природній прихід шляхом провітрювання

Варіант провітрювати приміщення відкривши кватирку, або ж, якщо це пластикове вікно вертикально його відкривши, несе за собою ряд труднощів.

 • Втрата тепла
 • На відкосах до яких прилягає вікно утворюється конденсат
 • Циркуляція повітря, тобто до моменту коли буде тільки свіже повітря пройде від 30 до 75 хвилин.

 

Провітрювати приміщення при навстіж відкритих вікнах
 • Обмін повітря відбувається швидко – 4-10 хв
 • Відсутній ефект охолодження конструкції.

 

Провітрювання при відкритих вхідних дверях та усіх вікон
 • Небезпечний для здоров’я протяг
 • Дуже швидка циркуляція повітря близько 2-4 хв. При відкритих всіх вікон та дверей

 

Природній приплив через прохідні віконні та стінові клапани

 

Великою популярністю в будівництві користуються пластикові вікна, одною з найбільших особливостей є їх герметичність. Відповідно, технологією монтажу не передбачені жодні нещільності. Відповідно це лишає нас природнього притоку повітря, так як повітропроникність фактично нульова.

Який вихід?

Перш за все обираючи віконні блоки варто звертати увагу на вмонтовану вентиляційну щілину, яка піддається регулюванню, розташована вона у верхній частині віконної рами – це клапан, через який надходить повітря. Проте, якщо вікна вже встановлені, є можливість вмонтувати спеціальний клапан інфільтрації повітря –  це стіновий клапан, виглядає як округлий патрубок, який встановлюється в стіну назкрізь, з обох сторін закривається решітками. Решітка цього клапана з внутрішньої сторони може регулюватися, від закритого до повністю відкритого. Монтувати його рекомендовано біля вікон, в цьому випадку їх можна замаскувати шторою або тюлю, і так само повітря яке приходить, попадає у зону дії радіаторів, які власне і розташовані під вікнами.  Ще є можливість встановити клапан за саму батареєю, тоді повітря яке поступає буде одразу ж прогріватись.

Окрім цього, ці клапани можуть бути оснащені фільтрами, датчиками вологості та температури. Рекомендовано монтувати їх в спальні, вітальні, та столовій, для того, щоб забезпечити рух повітря з так званих чистих зон (житлових кімнат), в побутові (кухня, ванна, туалет).

Такі самі клапани як правило встановлюють в домах, які утеплені утеплювачем, який не пропускає пару наприклад пінопластом.

Переважна більшість таких клапанів припливного повітря дають близько 50-100 м3/годину свіжого повітря. Щоб без помилок підібрати необхідну кількість клапанів, потрібно виконати грамотний розрахунок необхідної кількості повітря, яке надходить в будинок.  Цю процедуру бажано виконувати кваліфікованим спеціалістам.

Примусовий приплив з використанням «всмоктуючих» вентиляторів.

У випадку, коли занадто велика кількість припливного повітря, необхідно встановити припливні клапани про які ми говорили, практично під кожним вікном в будинку

проте, зрозуміло, що це не вихід. В такому випадку підходить система примусового припливу повітря.

Ця система складається з вентиляційного обладнання та спеціальної вентиляційної сітки, повітряного клапану, фільтр, калорифер, вентилятор та шумопоглинач. Кожен елемент необхідний – фільтр в системі примусової вентиляції необхідний для чистки від крупних частин пилюки, які присутні на вуличному повітрі. Калорифер потрібен для підігріву холодного повітря в холодні пори року, щоправда їх немає в усіх системах, їх встановлюють по бажанню клієнта, і можуть бути як електричні так і водяні.

Якщо використовуватимуться водяні калорифери система вентиляції мусить оснащуватись системними вузлами (гідравлічна обв’язка калорифера), що робить систему дорожчою.

Якщо ж в будинку не тільки механічний приплив, але й витяжка повітря, є зміст установити систему рекуперації повітря з ціллю економії електроенергії на обігріві припливного повітря. Витяжка повітря

Якщо будинок будується з нуля, система вентиляції повинна передбачити вентиляційні канали у внутрішніх стінах – ванн, санвузлів, кухні.  Тому, планувати витяжку в будинку необхідно ще до початку зведення стін.  Якщо ж такої можливості розміщувати вентиляційні канали в стінці немає, їх можна виконати як приставні шахти.

 

Природня витяжка

Якщо об’єм повітря, яке потрібно вивести невелике, і  підібране по діаграмі січення витяжного каналу розміщується в стіні, тоді можна обійтись і природньою витяжкою. Канал, який знаходиться всередині приміщення, просто закривається вентиляційною решіткою.

Механічна витяжка

У випадку, якщо січення каналів при природній витяжці  велике, його можна зменшити,  роблячи витяжку механічною, встановивши  в ванній кімнаті та в санвузлі витяжні вентилятори.

На сьогоднішній день на ринку представлено широкий вибір витяжних вентиляторів для санвузлів.

Найпопулярнішим є настінні вентилятори, які монтуються на стіну, та входять прямо у вентиляційний канал. Вентилятори прихованого монтажу монтуються в стелі, та посередництвом повітропроводу також виводиться в канал. Вентилятор підбирається по розрахунках на витяжку, враховуючи втрати напору  при русі повітря по повітропроводам.

Управління механічною витяжкою як правило  приєднують до вимикача світла. Такого типу витяжки можуть бути з затримкою в часі близько 30-50 сек. Так само  ці вентилятори можуть бути оснащені датчиками вологості, тобто вони працюють до того, поки в приміщенні не буде нормальний рівень вологості.

Рекупераційна система вентиляції.

Останнім часом дуже популярними стають припливно витяжні установки з рекуперацією енергії. Це пояснюється тим, що при поступленні в дім свіжого повітря в холодну пору року ми витрачаємо велику кількість теплової енергії на його підігрів. Відповідно системи рекуперації дозволяють заощадити до 50% тепла за рахунок часткового нагріву припливного повітря (холодного) витяжним (теплим). Частково, тому що тепло витяжного повітря не завжди достатньо, для того щоб нагріти холодне повітря до +20, в сильні морози повітря яке надходить догрівається вбудованим в рекуператор калорифером.

В нашому відео ви можете подивитись, як система вентиляції була реалізована нашою командою в перукарні:

https://www.youtube.com/watch?v=I4JHKK6rxtc&index=3&list=PLWMsadx9SQHW51JD5U5E87OLWtj8EiFm2

Share this

Leave a reply