16 Jan

Система водоочистки

Чи якісну воду ми споживаємо, чи якісну воду використовуємо в побутових потребах, чи відповідає вода відповідним санітарним нормам?

Мабуть кожен задає собі питання про якість та безпечність води яку ми споживаємо та використовуємо. Спробуємо детально розібрати що таке система водоочистки і для чого вона потрібна.

Для того щоб дізнатися яку воду ми споживаємо необхідно зробити аналіз води. В Україні діють вимоги ДСанПін 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною”, які регламентують епідеміологічні, радіаційні, органолептичні та безшкідливий хімічний склад.

Хімічний аналіз води дає вичерпну інформацію про наявність домішок а також про наявність неорганічних токсичних шкідливих речовин які найчастіше є у воді. Відповідно до аналізу води можна підібрати ефективну водоочисну установку.

Очищення води.

Кожному з нас відомо, що наша вода потребує кращої якості. Тому, є потреба застосовувати системи водоочистки практично в кожному домі. Установку потрібно підбирати по кількості споживачів (людей) і кількості водовідборів (душові, санвузли), для  визначення виду та продуктивності від яких буде залежати робота та габаритні розміри установки. Широкий асортимент продукції дозволяє підібрати водоочисну установку по габаритним розмірам практично в кожну оселю.

Принципова схема системи водоочистки

1

Умовні позначення: 1-кран, 2-фільтр механічної очистки,3- бак соляний, 4-фільтраційна установка з наповненням іонообмінної смоли,  5- ультрафіолетовий знезаражувач, 6- акумулюючий бак системи зворотнього осмосу,  7- система зворотнього осмосу.

Опис роботи водоочисної установки

Вода яка поступає на очищення спочатку подається у фільтр механічного очищення (2), що призначений для попереднього очищення води від механічних частинок найчастіше це є пісок та іржа. Застосування фільтра механічного очищення дозволяє продовжити термін експлуатації трубопроводів, побутових та сантехнічних приладів.

Фільтр  механічної очистки має ряд переваг таких як:

–  висока ефективність очищення води від механічних домішок;

– малі габаритні розміри;

– якість і надійність фільтруючого елементу;

– невисока ціна та довготривалий ресурс роботи (близько 80000 л. води).

Фільтруючим елементом є поліпропіленовий картридж 

фільтри для води

Рис. 1. Фільтри механічного очищення води.

Після попереднього очищення в механічному фільтрі вода подається у фільтраційну установку (4) для комплексного очищення води від  загальної твердості, сполук заліза, органічних домішок, марганцю, амонію та ін. У фільтраційній установці фільтруючим елементом є іонообінна смола.

Перевагами системи водоочистки є :

  • висока ефективність очищення фільтром води від основних забруднень незалежно від рівня pH і хлору у вхідній воді;
  • автоматизований процес очищення води;
  • низьке споживання солі та води для регенерації.

Регенерація – це процес  відновлення робочих параметрів фільтра. Регенерація відбувається за допомогою  води та таблетованої солі яка засипається в соляний бак (3). Утворений соляний розчин пропускається через фільтр і забираючи всі видалені сполуки з очищення води автоматично зливається в каналізацію.

 а)                            1

  б)          2

Рис. 2  Загальний вигляд фільтраційної установки а) розташування фільтраційної колони з соляним бачком окремо, б) фільтраційна колона з соляним бачком в одному корпусі

Очищена вода після фільтраційної установки (4) проходить через ультрафіолетовий знезаражувач (5). Даний знезаражувач призначений для підтримання стабільної мікрофлори в очищеній воді. Ультрафіолетовий випромінювач  розташований в середині  корпуса знезаражувача.

Для ефективної роботи знезаражувача необхідна чиста (прозора) вода, тому його слід використовувати тільки після попередньої водоочистки, щоб не забруднювати відкладеннями  (іржею) середину корпуса, що може призвести до неефективної роботи знезаражувача і скорочення терміну його експлуатації. Термін експлуатації ультрафіолетового знезаражувача  1 рік.

Після знезаражувача можна подавати воду на побутові та нагрівальні прилади (посудомийну та  пральну машини, котел) (див. рис. 3)

34

Рис. 3. Ультрафіолетовий знезаражувач

Система зворотнього осмосу (7) призначена для розділення води через напівпроникну мембрану під дією прикладеного  до води тиску більшого ніж її осматичний тиск. При застосуванні зворотнього осмосу відбувається процес “демінералізації”- розділення води на два потоки, демінералізовану воду- “перміат” (вода готова для споживання) і воду  з підвищеним вмістом солей – концентрат, який автоматично видаляється в каналізацію. Систему зворотнього осмосу як в більшості випадків встановлюють в кухні під мийкою.

  Даний спосіб дозволяє очистити воду на 99,9 % всіх забруднень, має компактні габаритні розміри, автоматизовану систему промивання, не залишає слідів та накипу на побутових приладах і найголовніше таку воду можна сміливо і безпечно  споживати (див. рис. 4).

56

Рис. 4 Зворотній осмос.

Розглянемо найпоширеніші характеристики води які негативно впливають на організм людини та на систему водопостачання загалом.

  • Твердість води 

Твердість води визначається за кількісним вмістом у воді солей кальцію та магнію.  Розрізняють такі види твердості: карбонатна (тимчасова) твердість та некарбонатна (стала) та загальна (сума карбонатної та не карбонатної твердостей).

Корбонатна твердість проявляється наявністю карбонатів кальцію Ca (CHO3)2  та магнію  Mg(CHO3)2, не карбонатна наявністю сульфатів і хлоридів кальцію та магнію CaSO4. MgSO4. CaCl2. MgCl2.

   Карбонатну твердість можна усунути за допомогою кип’ятіння води, при цьому утворюється осад. Некарбонатну твердість потрібно видаляти за допомогою введення реагентів таких як натрій карбонат, кальцій гідрооксид. При такому способі видаляється карбонатна і не карбонатна твердості.  На сьогоднішній день  у системах водоочищення використовують метод при використанні іонообмінних смол – катіонітів.

  Катіоніти — це тверді речовини, нерозчинні у воді, до складу яких входять рухливі катіони Na+ у вигляді солей органічних кислот, зафіксованих на поверхні носія (їхнє позначення Na2R). Під час пропускання твердої води крізь іонообмінну смолу,  йони Са2+ і Mg2+ затримуються в ньому, а катіони Na+ з катіоніту переходять у воду. В процесі регенерації катіоніти регенеруються промиваючись соляним розчином.

Вимірюється твердість в ммоль/дм 3.

В Україні відповідно до Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” ДСанПін 2.2.4-171-10, прийнято такі нормативи щодо показників твердості води:

  1. Водопровідна вода – до 6,5 ммоль/дм с
  2. Колодязі та свердловини – до 10 ммоль/дм 3
  3. фасована вода з пунктів розливу – до 7 ммоль/дм3.

Класифікація води по твердості:

Мягка вода-  від 1,5 до 3,0 ммоль/дм 3.

Помірної твердості- від 3,0 до 6,0 ммоль/дм 3.

Тверда вода-  більше 6,0 ммоль/дм 3.

Оптимальне значення жорсткості для споживання води людиною від 1,5 до 3,1 ммоль/дм3, а для сантехніки та водопровідних труб  від 0,5 до 4,5 ммоль/дм 3.

Якщо аналіз води показав перевищення по твердості, таку воду краще не вживати.  Дана вода є непридатна практично для всіх галузей виробництва. При використанні такої води побутовими приладами скорочується термін їхньої експлуатації внаслідок утворення накипу на нагрівальних елементах.

 

Знезалізнення води.

У воді міститься розчинене залізо (у двохвалентній формі). Вміст заліза у воді не повинно перевищувати 0,2 мг/дм3. Показник вмісту заліза у воді зі свердловин може коливатися в межах від 0,5 до 20 мг/дм3.

Коли залізо що міститься у воді окислюється (переходить з двовалентної в трьохвалентну форму), тоді вода набуває бурого кольору що може призвести до випадання осаду.

Залізо у воді шкідливо впливає на організм людини, збільшуючи ризик інфаркту а також сприяє погіршенню репродуктивної функції людини.

Залізо негативно впливає на систему водопроводів та сантехніку утворюючи буру плівку та наліт на внутрішніх водопровідних мережах а також наліт на умивальниках, змішувачах та в душі.

Існує кілька способів знезалізнення води (реагентний, каталітичний, іонообмінний, біохімічний). В даному випадку в системі водоочистки використовується іонообмінний спосіб одночасно з пом’якшенням води за допомогою кат іонообмінної смоли, при тому відбувається заміщення йонів заліза на йони натрію.

Сухий залишок (мінералізація).

Мінералізація це кількісний показник суми всіх мінералів у воді.  Шкідливість у споживанні такої води призводить до утворення каменів в організмі людини. На побутових приладах проявляється тим, що при висиханні води залишаються білі плями. Нормативним значенням сухого залишку для України становить до 1000 мг/дм 3. Оптимальною вважається концентрація від 200 до 500 мг/дм 3. Видалити сухий залишок можна за допомогою зворотнього осмосу.

Вода є основою здоров’я, тому пийте чисту та якісну воду і будьте здорові!.

Компанія “Твоє Тепло” пропонує свої послуги щодо підбору  водоочисної установки для Вашої оселі з попереднім аналізом води щодо відповідності ДСанПІН 2.2.4-171-10.

Будемо раді співпраці з Вами!

Детальніше про водопостачання читайте тут:  /category/vodopostachannya/

Share this

Leave a reply