20 Apr

Альтернативне опалення

Альтернативне опалення

З кожним днем стає усе більше причин, через які традиційні методи опалення житлового приміщення перестають влаштовувати споживачів, тому користувачі все частіше звертають увагу на альтернативне опалення. Причому носять вони сьогодні не тільки локальний, але й макроекономічний характер.

Традиційно людина опалювала своє житло спалюючи дрова або вугілля. Згодом до цих видів природного палива додався газ. Однак опалювати приміщення таким способом з кожним роком стає все дорожче. Природні ресурси не нескінченні. Тим більше, що вугілля, газ і нафта є невідновлюваними джерелами енергії, і запаси їх на планеті не нескінченні. Дрова, як похідна від лісових масивів, теж не вихід не тільки через вкрай повільне відновлення вирубаних лісів, але й через забруднення атмосфери продуктами згоряння. Розуміючи ситуацію, газотранспортні корпорації не упускають можливість підняти ціну на газ. Ціна на вугілля теж не відстає. Тому альтернативне опалення стає дедалі популярнішим.

Ще одним фактором, що впливає також на рівень комфорту, є колосальна інертність централізованого опалення, неможливість гнучко реагувати на зміну температури повітря за вікнами, колосальні втрати тепла при транспортуванні від виробника до споживача. Ці й інші причини змушують домовласників шукати альтернативні джерела опалення, і все частіше розглядати відновлювані джерела енергії. А попит, як відомо, народжує пропозицію.

Альтернативне опалення в дії.

У природі існують кілька різних способів передачі тепла від одного об’єкта до іншого, а саме:

  • контактний – у цьому випадку тепло передається при безпосередньому контакті предметів. Гарячий предмет передає тепло до холодного.
  • конвективний – у цьому випадку тепло передається за допомогою проміжного теплоносія. Наприклад, традиційне радіаторне опалення, за допомогою якого нагрівається повітря, яке у свою чергу обігріває навколишні предмети.
  • радіаційний – нагрівання відбувається за допомогою хвиль інфрачервоного спектра. Останні два принципи розробники намагаються використовувати при конструюванні нових систем опалення.

Сонячні колектори, як опалювальні прилади

Енергія сонця – альтернативне опалення яке вважається одним з найефективніших на сьогоднішній день. За останні роки на ринку з’явилася велика кількість геліосистем, в основі яких сонячні батареї й сонячні колектори. Найбільш широке застосування знаходять геліосистеми на основі вакуумних сонячних колекторів.

Сонячні колектори останніх років розробки досить ефективні в роботі, що є дуже важливо.

Такий варіант альтернативного опалення легко інтегрується в класичні системи опалення. Монтаж сонячного колектора не викликає особливих труднощів. Ціна сонячного колектора за останні роки сильно знизилася.

Принцип дії сонячного колектора полягає в тому, що випромінювання Сонця поглинається розміщеними над панеллю колектора трубами й потім перетвориться в тепло.

Трубки, по яким циркулює теплоносій, розташовані по центру сонячної труби, передають тепло в трубку теплозбірника.

Вода циркулює по трубі теплозбірника, що нагнітається насосом, який працює в повторно-короткочасному режимі. Коли вода проходить через теплозбірник, вона нагрівається на 10-15 градусів. При цьому втрати тепла в сонячному колекторі зведені до мінімуму. Це означає, що практично все тепло після поглинання віддається воді теплозбірника, замість того щоб піти в навколишнє середовище. А оскільки ефективність передачі тепла тепловими трубками дуже висока, те й сонячний колектор має високу теплопродуктивність більшу частину року. Як показують спостереження, у теплу пору року сонячні колектори здатні заощаджувати до 70-80% коштів на підігрів води.

Крім того, геліосистеми дозволяють абсолютно безкоштовно опалювати басейни й суттєво підтримувати тепловий баланс системи опалення в міжсезоння.

Також геліосистеми використовують для підтримки системи опалення (типу водяних теплих підлог).

До проблемних сторін сонячних колекторів, як альтернативних джерел тепла, можна віднести їхню високу вартість. За оцінками фахівців сонячні колектори починають окупати себе після 7-8 років експлуатації. Крім того, ефективність такого альтернативного опалення суттєво залежить від пори року й кількості сонячних днів у році. Геліосистеми потребують регулярного технічного обслуговування.

Теплові насоси

Теплові насоси – зовсім інше джерело – це інноваційне альтернативне опалення яке здобуло широку популярність в європі та північній Америці, та Канаді. Принцип роботи теплових насосів досить простий. Тепловий насос стискає (концентрує) розсіяне тепло за допомогою компресора. Завдяки чому, теплова енергія отримує більш високу концентрацію і температуру. За тим самим принципом тепло можна витягати також з повітря. На практиці це відбувається в такий спосіб – під землею майже скрізь є ґрунтові води, температура водоносних шарів відносно стабільна (зазвичай близько 10 °С). Після того як тепловий насос зробить стискання, температура води на виході з опалювального контуру буде вже близько 60-70°С.

Сама по собі вода, безумовно, не піддається стисканню.

Стискається теплообмінник – інертний газ фреон, який дуже чутливий до температури. Газ легко забирає тепло від ґрунтової води й через випарник, що являє собою фреоновий контур, з 10°С у води буде відібрано близько 4°С. У такий само спосіб тепло може бути відібране й через конденсатор. Важливо те, що при інсталяції такої системи весь процес підтримки температури в будинку можна доручити автоматиці. Автоматика теплового насоса зможе утримувати потрібну температуру в будинку незалежно від погодних умов.

У період з листопада по квітень температура ґрунтових вод коливається в межах від 8 до 10°С.

Теплові насоси, що працюють на електриці, відбирають тепло води й у дренажну свердловину скидаються вже остиглу воду.

Відібране тепло, насоси по системі вентиляції направляють у житлове приміщення. Як показує практика, таким чином можна вирішити проблеми теплопостачання середнього за площею будинку приблизно на 80% від його загальних потреб в теплі. Потужність теплового насоса й периметр його теплообмінної системи можуть бути різними.

Усе як завжди впирається в гроші. Так для опалення приміщення площею 100 кв.м. доведеться вкласти в устаткування суму від 4 до 6 тис. євро. Для опалення 200кв.м. відповідно 8-10 тис. і так далі. Бурові роботи можуть зайняти 2-3 дня, а глибина свердловини для теплового насоса повинна бути залежно від місцевості в межах від 60 до 200 м. при ширині 10-15 см. До позитивних сторін цього рішення можна віднести те, що установку можна застосувати навіть на малій площі ділянки. Обсяг робіт на реанімацію ділянки після буріння незначний.

Установка теплового насоса не впливає на рівень і температуру ґрунтових вод, оскільки самі по собі ґрунтові води безпосередньо не задіяні в процесі теплообміну.

У той же час ефективність теплового насоса виходить досить високою. У середньому, витрачаючи 1 кВт енергії на переміщення рідини під землю й назад, Ви отримуєте на виході 5-6 кВт енергії на опалення.

За приблизними оцінками опалення на теплових насосах в 5-6 разів вигідніше електричного. Тепловий насос може працювати як у режимі опалення, так і якщо буде потреба в режимі кондиціювання, що дає можливість підтримувати в будинку температуру від 16 до 30 градусів. Тепловий насос простий у використанні, вибухо- і пожежобезпечний. Але, як було сказано, з самого початку потрібні серйозні інвестиції для встановлення такого джерела альтернативного опалення.

Плівкові обігрівачі

Все частіше в якості альтернативи газового опаленню застосовують плівкові електронагрівачі – ПЛЕН. Плівковий нагрівач, по суті, є сендвіч–гнучкою стрічкою (або точніше сказати рулоном), що складається із двох або більше шарів лавсанової плівки. Конструктивно є два варіанти виконання плівкового нагрівача:

  1. між двома шарами лавсанової плівки знаходиться резистивний гріючий шар з тонкої металевої нитки високого опору.
  2. нагрівальним елементом є алюмінієва фольга, до якої приламіновано зовнішній шар лавсанової плівки.

Товщина отриманої стрічки, як правило, не перевищує 1мм. Плівковий обігрівач (ПЛЕН) випромінює тепло в інфрачервоному діапазоні досить близькому до тепла сонячного світла, яка не поглинається повітрям. Виробники стверджують, що це найбільш корисне для організму випромінювання середнього діапазону, довжина хвилі якого 9-15 мкм.

В основу роботи нагрівача закладений той же принцип, що й у звичайному рефлекторі.

При протіканні струму через резистивний елемент, у цьому випадку фольгу, вона розігрівається до температури 45-50°С. Виділене провідником тепло, випромінюється в інфрачервоному спектрі з довжиною хвилі 9 мкм. Таким чином, плівковий нагрівач (ПЛЕН) – це, по суті, багатошаровий резистор, розташовані між двома спеціальними пластиковими плівками. Випромінювання ПЛЕН поглинається поверхнею підлоги, меблями, створюючи комфортний температурний обігрів приміщення. Проте, це все-таки електричний прилад, який не використовує природну енергію, наприклад, світло сонця або силу вітру. Сам по собі ПЛЕН досить економічний і вартість його не велика в порівнянні, скажемо, з тепловим насосом. Однак якщо застосовувати плівковий нагрівач для обігріву великих площ, то витрати на електроенергію будуть досить помітними.

Інфрачервоні нагрівачі

Альтернативне опалення, яке користується популярність на ринках України – це інфрачервоний нагрівач.

Особливість цієї системи опалення в тому, що інфрачервоний нагрівач не використовує повітря для розповсюдження тепла. Інфрачервоні конвектори рівномірно випромінюють тепло, тому температура як біля підлоги, так і під стелею зберігається приблизно на одному рівні. При цьому температура поверхні підлоги й предметів, що знаходяться у квартирі, приблизно однакова. Крім того, інфрачервоні нагрівачі не міняють у приміщенні рівень вологості й не «спалюють» кисень. Потужність їх інфрачервоного теплового потоку приблизно така сама як потужність рефлекторів з відкритою поверхнею теплонагрівального елемента.

Але на відміну від традиційних рефлекторів він не є пожежонебезпечним, тому що має нитки накалювання.

Важливо й те, що в інфрачервоному конвекторі теплове співвідношення становить 0,62-0,63. Це дозволяє ефективно використовувати променеву енергію й значно підвищити ефективність обігріву. Іншими словами, при променевому опаленні відпадає необхідність витрачати енергію на обігрів кімнатного повітря. Виробники стверджують, що інфрачервоні промені сприяють поліпшенню циркуляції крові, що додатково стимулює імунну систему організму. Такі конвектори застосовуються як для загального, так і для локального обігріву приміщень, а також інфрачервоні обігрівачі застосовуються на відкритому повітрі. Такі джерела альтернативної енергії зручні у використанні, оскільки регулюються всього однієї кнопкою й оснащені дистанційним керуванням. Деякі моделі інфрачервоних обігрівачів мають таймер.

Серйозним недоліком інфрачервоних обігрівачів є їх електрична ненажерливість.

У середньому ці опалювальні прилади споживають від 1800 до 3000 Вт. Тому інфрачервоні обігрівачі не рекомендуються для постійного використання.

Електричні конвектори

Ще одним варіантом, на жаль, теж досить енергоємним є застосування електричних конвекторів.

Разом з тим, електричні конвектори мають ряд переваг. Важливо те, що передня панель конвектора не розігрівається понад 65 градусів, а нагрівальний елемент не окислюється й не «спалює» кисень. Прилад компактний – видима товщина становить не більш 70-80 мм. Застосування електричних конвекторів буде економічніше традиційної системи опалення навіть у тому випадку, коли вам доведеться замінювати проводку з розрахунком на збільшення споживаної потужності.

Важливо й те, що монтаж конвективної системи опалення не вимагає зварювальних робіт.

У цілому цей варіант дає зниження капіталовкладень у систему опалення в 4-6 раз. У випадку, якщо з якихось причин не вдалося отримати дозвіл на монтаж автономного газового опалення, цей варіант буде найкращим для автономного опалення квартир. Звичайно управління газового господарства досить неохоче видають технічні умови для підключення газових котлів у будинках і квартирах. Особливо якщо раніше вони були обладнані тільки газовими плитами. Мотивується це тим, що зовнішні газопроводи проектувалися без врахування додаткового споживання. Електричні конвектори випускаються різної потужності – від 500 до 3000 Вт. Таким чином, виробник дозволяє вибрати оптимальну потужність для приміщення. У кожному приладі встановлений вбудований термостат для контролю температури в приміщенні й автоматичного відключення конвектора при її досягненні.

Це дозволяє економно споживати електроенергію.

У цілому це досить економна система, але за умови, що там, де розташований ваш будинок, не часто бувають перебої з електроенергією.

Шукаємо альтернативу чи бережемо тепло 

Детальніше про альтернативні джерела опалення дивіться на нашому ютуб каналі:     https://www.youtube.com/channel/UCT3rM_s5ceBNjfUkkcCJHZg

 

 

Обираючи альтернативне опалення, чи традиційне опалення  для вашого будинку слід враховувати багато факторів. І не завжди це тільки економічна складова.

Будь-яка найефективніша система опалення періодично вимагає регламентного обслуговування, дотримання певних правил експлуатації.

Нарешті, якщо на перше місце все-таки поставлено фінансове питання, то знизити видатки на опалення можна не тільки шляхом використання альтернативних джерел тепла, але й шляхом дбайливого використання теплова, яке є в кожному будинку й виробляється не тільки нагрівачами, але й побутовою технікою, приладами освітлення й самими мешканцями будинку.

 

Share this

Leave a reply