Опалення твердим паливом, таким як дрова, вугілля або пелетні гранули знаходить широке застосування в системах опалення та гарячого водопостачання, як приватних будинків, так і промислових об’єктів. У деяких випадках монтаж твердопаливного котла може стати єдиним можливим рішенням, розповімо про це докладніше. Будьте готові до того, що система опалення на твердому паливі обійдеться Вам дорожче, ніж інші системи. Але при цьому економія на паливі складе від 15 до 50% залежно від типу споживання, виду палива і ступеня утеплення будинку.

твердопаливні котли

Найчастіше користувачі твердопаливних котлів не знають що саме їм потрібно і тому дуже легко піддатися на «мудрі» поради сусідів, знайомих і родичів про те що і як потрібно зробити. Пам’ятайте, що система опалення – це не просто зібрані в певному порядку елементи, а складна інженерна мережа у якій чітко повинні бути прораховані всі діаметри, рівні тисків і правильно підібране обладнання. Вона містить в собі контури теплоносія, бак акумулятор тепла, розширювальний мембранний бак, насосні групи та багато багато іншого. Тому необхідно володіти хоча б базовими знаннями, щоб потім не картати себе за зекономлені гроші і непрацездатну або не надійну систему опалення.

Максимальний час роботи твердопаливного котла на одній закладці палива складає близько трьох діб при роботі на вугіллі, а для дров одну добу, що тягне за собою необхідність постійно контролювати процес горіння і наявність палива в топці. При цьому такий тривалий час роботи на одній закладці досягається за ідеальних умов (певний сорт вугілля або оптимальна вологість дров) на практиці віно може бути меншим. Цього недоліку позбавлені котли, що працюють на деревних гранулах – пелетах. Те що потрібно враховувати у такому випадку, це різний ККД котлів в залежності від виду палива. Наприклад, в котлах для дров можна спалювати також брикети, але ККД при цьому буде істотно змінюватися.

Наскільки комфортна у використанні система опалення на твердому паливі? Крім того, що опалювальні системи з твердопаливним котлом не поступаються в комфорті користування звичайним, більш популярним системам, вони ще й набагато економніші. У схемі монтажу твердопаливного котла, в опалювальній системі на твердому паливі використовують такі елементи:

Котел – джерело тепла.

монтаж твердопаливних котлів

Бак теплоакамулятор – цей елемент забезпечує рівномірне горіння палива, для його найбільш ефективного згорання.

Бак теплоакамулятор має дуже важливу функцію: навіть після згоряння палива, віддає в систему, акумулюване тепло, що загалом стабілізує роботу всієї системи та збільшує час роботи котла на одній закладці палива. Залежно від комплектації, бак може бути з додатковим нагрівальним елементом – теном. Під час пікових навантажень, він підтримує систему, допомагаючи нагрівати воду. Так само існують електричні котли невеликих розмірів, які встановлюються прямо на проточну трубу, з тією ж метою – підтримати головний котел під час пікових навантажень і не дати воді швидко охолонути після прогорання палива. Адже для підтримки температури потрібно менше енергії, ніж для початкового нагріву.

Розширювальний бак – регулює рівень тиску в системі, щоб у разі перепаду температур, систему попросту не розірвало.

Димар – служить для виведення продуктів горіння назовні.

Вимоги до установки твердопаливних котлів детально розписані у відповідних будівельних нормах і правилах. Наведемо основні, що впливають на безпеку експлуатації котла і ефективність опалювальної системи:

  • під твердотопливну котельню необхідно виділити окреме приміщення;
  • в котельні необхідно передбачити притік повітря для згорання палива;
  • покриття підлоги котельні необхідно виконати з негорючих матеріалів, на підлозі перед котлом кладуть металевий лист;
  • діаметр та висота димоходу повинні відповідати потужності котла;
  • в приміщенні котельні не повинні зберігатися легкозаймисті матеріали.

Вимоги можуть незначно відрізнятися в залежності від конструктивних особливостей конкретної моделі котла. Повний перелік вимог міститься в документації до обладнання.